Twitter’ın Yeni Tasarımının detayları

admin 05 Nisan 2014

0 comments

Yazılım ve tasarım anlamında birçok trendi takip eden sosyal medya mecraları, hız kesmeden trend olacak yenilikler yapmaya devam ediyorlar. Facebook ve Twitter’ın yeni ürünler satın alması ve sürekli sistemlerini bu ürünlerle güçlendirmesinin amacı; tamamen kullanıcı odağını kaybetmemek ve daha çok kullanıcıya ulaşabilmek. Tam 14 yıldır hayatımızda bulunan Facebook, tasarım trendlerini takip ederek sürekli güncellemeler yaptı.

 

Hatta Facebook’un tasarımını bu kadar çok değiştirmesi bazı kullanıcılar tarafından olumsuz karşılandı. Ama bu kadar güncelleme sırasında Facebook, sadece tasarımsal değil teknik alt yapı olarak da bir çok düzenleme ve geliştirme yaptı. Kullanıcılar hemen her yeniliğe, bambaşka bir tasarımla ulaştı. Bir süre sonra Facebook tasarım trendlerini takip etmek yerine kendi trendlerini oluşturmaya başladı ki bunu Twitter’ın son yaptığı güncelleme ile çok daha net görebilirsiniz. Twitter’ın yaptığı son güncelleme tüm kullanıcılar için geçerli olmamakla birlikte profil sayfalarında görülebilir. Genel fark, önceki profil sayfasıyla hem tarz ve hem teknik açıdan bir çok değişikliği barındırması. İlk gözünüze çarpan güncelleme, bir kapak fotoğrafı oluyor. Bu kapak fotoğrafı Facebook’un daha önce yapmış olduğuna benzer görünüyor ama çok daha büyük ve tüm ekranı kaplayacak şekilde tasarlanmış. Twitter kapak fotoğrafında daha önce de bir güncelleme yapmıştı ama o dönem bu kadar geniş bir alanda gösterileceğini biz tahmin etmiyorduk. Şu anda profil fotoğrafı olduğundan çok daha büyük halde görüntülenebilir.

 

profiles_flotus_new

 

Profil hakkında durum bilgisine ulaşabileceğiniz alana da “Fotoğraflar/Videolar”, “Favoriler” ve “Daha fazla” butonları eklenmiş. “Daha fazla” butonu içinde ise “Listeler”inize ulaşabileceksiniz. “Kimi takip etmeli” ve “Dünya gündemi” bölümleri ise sağ tarafa taşınmış durumda. Genel sayfa yapısında yapılan bu değişikliklere kullanıcıların vereceği tepkiler merak konusu.

Screen Shot 2014-04-09 at 12.56.40 PM

 

 

“Fotoğraf ve Videolar” linki bizi, fotoğraf ve videoların yer aldığı tweet’leri ayrı ayrı görebileceğimiz bir sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfanın güncellemesi de daha önce yapılmıştı fakat burada medya kütüphanesi şeklinde bir görüntü vardı ve daha ziyade bir ön izleme sayfası hissi uyandırıyordu. Bu şekilde bir güncelleme kullanıcının medya sayfasında daha rahat gezmesini sağlıyor.

 

media_page

 

Profil bilgilerinin yer aldığı alanda da ufak bir yenilik yapılmış ve kullanıcının ne zaman twitter’a katıldığı bilgisi eklenmiş

 

Screen Shot 2014-04-09 at 1.04.16 PM

 

Bunların dışında, tweet’ler birbirinden ayrılmış durumda ve üzerine geldiğiniz tweet etrafında sizin seçmiş olduğunuz tema renginde bir çerçeve beliriyor. Bu sayede hangi tweet ile ilgili işlem yapacağınızı daha net görebiliyorsunuz.

Screen Shot 2014-04-09 at 1.26.01 PM

 

Kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak pek çok güncelleme yapan Twitter, kendi blog sayfasında yeni özellikleri olan “Best Tweets”, “Pinned Tweet” ve “Filtered Tweet”i de duyurmuş. Best Tweets, etkileşimi çok olan tweet’lerin daha büyük görünümde olmasını sağlayacak. Pinned Tweets, kullanıcının seçtiği tweet’leri ön plana çıkaracak. Filtered Tweets de kırılımlar ve tweet’ler arası gezinmeyi kolaylaştıracak. Bu güncellemelerden sonra bizim aklımızdaki en belirgin soru işareti ise Twitter’ın reklam alanlarının nasıl oluşturacağıyla ilgili.

 

 

 

Write us your thoughts about this post. Be kind & Play nice.